Канабис, наричан още и м……..а, е растение, познато и използвано от човечеството от дълбока древност, заради психоактивните му свойства. През древността канабисът се е смятал за важно медицинско средство и религиозно вещество. Древногръцкият лекар Гален отбелязва, че доброто гостоприемство включва и употребата на канабис, подпомагаики по тази начин положителните изживяваниа и релаксацията.
Канабисът се получава от женското растение на Cannabis Sati. Най-разпространената употреба на канабиса е чрез пушенето, но също така може да се влага в различни хранителни продукти, макар,че тогава неговата психоактивност е по малка.
Канабисът е най- разпространената дрога в световен мощаб и от средата на 60-те години има дебати дали той трябва да бъде легализиран, разрешен за медицински цели или изцяло забранен. Неговите релаксиращи, обезболяващи и предизвикващи приятни усещания свойства са в основата на идеята той да бъде лeгализиран.
Основните психоактивни съставки са делта-9-тетрахидроканабинол (THC) и канабидиол, те въздействат най-вече върху рецептори в хипокампа, малкия мозък, базалните ганглии и неокортекса -райони, свързани с паметта, системата на възнаграждението, усещането за болка, двигателната координация и вземането на решения. Те се свързват със специфични рецептори , които се активират от ендогенни канабиноиди. Повишават се нивата на гамааминомаслена киселина и допамин, поради тази причина се наблюдават едновременно еуфория и релаксация. Малки количества от дрогата предизвикват приятни положителни чувства свързани с релаксация, покачване на самооценката и настроението, а също така и с измамното усещане за креативни мисли. Също така се наблюдават и промени в апетита, като при началото на употребата употребяващите чувстват засилен глад. Интоксикацията води до неприятни чувства свързани с тревожност, параноя, халюцинации и налудности за преследване. В повечето случаи тези усещания преминават бързо след отминаването на въздействието на дрогата, но при определени обстоятелства могат да траят по-дълго време. Дълготрайното и системно консумиране води до амотивационен синдром, когнитивен спад и нарушено социално функциониране.
Широко разпространеното мнение, че канабисът не е наркотик, който води до зависимост, всъщност не е вярно. Както при всички психоктивни вещества и при канабисът се наблюдават развитието на толеранс и абстинентни симптоми. Зависимостта от канабис, с невъзможност за въздържание е вписана, като диагноза в ДСН-4.
Вече има достатачни доказателства, че кабиноидитите, особено при системна употреба могат да предизвикат психоза, дори и при генетично здрави индивиди. При предразположените към шизофрения, дори и малки дози могат да отключат заболяването, което би започнало много по-късно или при определени обстоятелства не би се развило.
Обикновено, употребата на канабис предшества, а в последствие е съпроводена с употребата и на други наркотици. По време на юношеството това крие особено голям риск. Макар, че промени в мозъка могат да се осъществяват на всеки етап от развитието, има два етапа, когато мозъкът е особено уязвим на външни и вътрешни въздействия. Единият е по време на бременността и първата година от живота, когато невроналните мрежи се сформират първоначално, а вторият по време на юношеството, когато се извършва тяхната реорганизация.
Легализацията е въпрос на дебат, но рисковете са големи и напълно реални. Най– малкото, което можем да направим е да сме наясно какво всъщност си причиняваме преди да ги поемем.
Последни коментари